اتصالات لوله

اتصالات لوله سبز

لوله ها به مانند شاهراه هایی هستند که در همه جای خانه رفته اند و موجب پویایی خانه و جریان داشتن زندگی می شوند.

همان طور که در مقالات قبلی نیز به آن اشاره داشتیم، بیراه نیست اگر بگوییم که لوله ها برای خانه حکم رگ برای بدن انسان را دارند.

با پیشرفت صنعت ساختمان لوله کشی نیز پیشرفت های بسیار زیاد و چشمگیری داشته، برای مثال متریال جدیدی وارد این صنعت شده که بسیاری از معادلات ساختمان سازی را تغییر داده است.

امروز هم به بررسی یکی از این متریال ویژه که مربوط به لوله کشی هاست می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با موضاعاتی مثل اتصالات سبز چیست؟

لوله سفید چیست؟

تفاوت اتصالات سبز و سفید و خواص هر یک آشنا کنیم. در ابتدا به سراغ یک تعریف ساده از اتصالات سبز می رویم‌‌‌‌‌ :

اتصالات لوله سبز چیست؟

اتصالات سبز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در ابتدای امر، باید گفت که مدتی است تولید اتصالات سبز متوقف شده است؛ مگر اینکه تولید اتصالات سبز، به سفارش مشتری در کارخانه های تولید کننده لوله سفید، صورت پذیرد.

امروزه لوله های سفید جایگزین لوله های سبز شده اند و در بازار، تنها شاهد فروش لوله های سفید هستیم.

اما بد نیست در مورد اینکه اتصالات سبز چیست، اطلاعات کافی داشته باشیم.

با به روزرسانی فناوری های تولید لوله ها، مهندسان و متخصصان به فکر تولید لوله‌های مقاوم در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی افتادند، چرا که زنگ زدگی و پوسیدگی لوله ها با گذر زمان یک مشکل بسیار حاد به حساب می آمد.

از طرف مقاوم سازی لوله ها هم در برابر رطوبت هم دردسرهای زیادی داشت و هزینه های اضافی را روی دوش سازندگان می گذاشت. اگر هم از خیر عایق کردن لوله و مقاوم سازی آن می گذشتند، با گذر چندین سال دردسرهای بسیار بزرگ تری از راه می رسیدند که حل کردنشان با توجه به سکونت افراد داخل منزل بسیار سخت و پردردسر به نظر می رسید.

به همین دلیل پس از تحقیقات فراوان و آزمون و خطاهای متعدد لوله‌های پلی پروپیلن یا همان لوله های سبز به عنوان یک جایگزین مناسب برای انواع لوله های فلزی تولید و روانه بازار شدند که به علت قیمت مناسب، سادگی پیاده سازی و راحت بودن استفاده به سرعت جای خود را در صنعت ساختمان باز کردند.

جالب است بدانید که دلیل نام‌گذاری این محصولات به اتصالات سبز این بوده که تولید اولین لوله پلیمری توسط شرکت Green Pipe انجام شده است و از قضا رنگ آن نیز سبز بوده است.

از نظر علمی پلی پروپیلن یک ماده اولیه بسیار عالی و مناسب بود که به سبب ویژگی های خاصی که داشت انتخاب ایده آلی به منظور تولید لوله و اتصالات پلیمری به حساب می آمد. پلی پروپیلن در لوله ها استفاده شد تا بتوان مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی را در لوله ها افزایش داد و سطح اطمینان کاربری آنها را بالاتر برد.

یک نکته بسیار جالب درباره لوله ها این است که امروزه بسیاری از افراد اتصالات سبز را با لوله سفید اشتباه می گیرند، اما این ۲ با هم تفاوت های زیادی دارند. برای درک بهتر ان تفاوت ها بهتر است تعریف ساده ای از لوله سفید را نیز ارائه دهیم.

لوله سفید چیست؟

همان طور که گفتیم با پیشرفت فناوری و استفاده از مواد پلیمری در صنعت تولید مصالح، لوله های جدید پروپیلنی وارد بازار شدند و به سبب ویژگی ها خاصشان مورد توجه بسیاری هم قرار گرفتند. لوله‌ های سفید پلی پروپیلنی – که در واقع نوعی از لوله‌های سبز نیز به شمار می‌روند – به عنوان یک جایگزین مناسب برای لوله‌های گالوانیزه، فولادی و مسی تولید و به بازار عرضه شدند. لوله های سفید از نظر کاربرد و ویژگی های دارای تفاوت هایی با همتای سبز خودشان هستند که باعث شده است تا در برخی از حالات بیشتر از آنها استفاده شود.

برای مثال یکی از بارزترین ویژگی‌های لوله‌ سفید مقاومت بالا و تحمل فشار وارد آمده از سمت آب در دماهای بین ۲۰ تا ۸۵ درجه سانتی‌گراد است.

این ویژگی استثنایی موجب شده است تا لوله های سفید بیشترین کاربرد را در محصولات گرمایشی و سرمایشی مانند رادیاتور های مختلف و کولر های آبی و … داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *