دسته بندی نشده

تفاوت لوله upvc و لوله cpvc در چه چیزهایی است ؟

لوله‌های UPVC و CPVC هر دو از موادی ساخته می‌شوند که برای ساخت انواع لوله‌های پلاستیکی استفاده می‌شوند، اما در این مقاله به مقایسه تفاوت‌های اساسی بین این دو نوع لوله خواهیم پرداخت.

تفاوت‌های لوله UPVC و CPVC:

1. مقاومت شیمیایی:

CPVC نسبت به UPVC از مقاومت شیمیایی قوی‌تری برخوردار است. CPVC قادر به مقابله با اسیدهای قوی و زیستی، قلیایی‌ها و حتی آلودگی‌های چربی است. در مقابل، UPVC عمدتا در مقابل سطوح pH مقاومت خوبی دارد، اما در برابر مواد شیمیایی دیگر شاید آسیب‌پذیر باشد.

2. فشار و دمای محیط:

CPVC هیچ‌گاه نباید در دماهای بالای 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتی‌گراد) مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که UPVC معمولا در دماهای پایین (به طور معمول تا حدود 140 درجه فارنهایت یا 60 درجه سانتی‌گراد) استفاده می‌شود. از UPVC برای مصارف خانگی در حدود ۱۵۰ پوند فشار برای هر اینچ مربع استفاده می‌شود در وقتی که CPVC به اضافه فشار مورد استفاده در UPVC، در دمای اتاق تا 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتی‌گراد) مقاوم است و شاید بیشتر.

3. قیمت:

UPVC از CPVC ارزان‌تر است و برای مصارف خانگی، که نیاز به شبکه پایین فشار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل، CPVC برای صنایع و استفاده های شبکه‌های بالا فشار و بالا دما ساخته می‌شود.

4. نحوه نصب:

UPVC و CPVC هردو به راحتی قابل نصب هستند و می‌توانند با لحیم‌کاری (چسب) نصب شوند. با این حال، وقتی که CPVC به اضافه فشار مورد استفاده در UPVC، در دماهای بالایی باشد، لحیم‌کاری CPVC با تجهیزات خاصی که در دمای بالا کار می کند، نیاز است.

5. استفاده در صنایع:

CPVC در صنایع شیمیایی و فرآورده‌های نفتی که در شرایط دما و فشار بالا هستند استفاده می‌شود. در حالی که UPVC عمدتا در ساختمان‌ها، لوله‌های آب، فاضلاب و صنایع کوچک تر بکار می رود.

خلاصه:

UPVC و CPVC هر دو از لوله‌های پلاستیکی ساخته شده اند، اما در نمودار خاصیت ها و مصارف متفاوت عمل می کنند. UPVC ارزان تر و مقرون به صرفه تر به عنوان پروفیل‌های ورودی و برای کاربردهای خانگی استفاده می شود. در حالی که CPVC در محیط های صنعتی با شرایط دما و فشار بالا عمل بهتری از خود نشان می دهد. همچنین CPVC مقاومت بیشتری در برابر مواد شیمیایی دارد، در برابر دمای بالا مقاومت دارد و باید با لحیم کاری خاص با تجهیزات خاص نصب شوند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *